آموزش ساخت تابلو چلنیوم * حروف برجسته چنلیوم

امروزه با توجه به سلیقه و ایده های مختلف، تنوع بسیاری در ساخت علائم و تابلو های تبلیغاتی بوجود آمده است و نظر به نقش کلیدی تبلیغـات در جذب مشتریان بالقوه، حرفه تابلو سازی به شکل بسیار تخصصی تـر از گذشته نمود پیدا کرده و تـابـلو سـازان حرفه ای و فـعـال، به فراگیری جدیدترین متد های ساخت تابلو تبلیغاتی گرایش پیدا کرده اند و ناگزیر دانش خود را با معیارهای جهانی همگام می نمایند.
در گذشته نه چندان دور، بعلت محدودیت ها و عدم تنوع در متریال تابلوهای تبلیغاتی؛ انتخاب های اندکی را جهت ساخت تابلو پیش روی متقاضیان قرار می داد.
در این میان، بی شک یکی از تحولات صنعت تابلو سازی؛ تابلو حروف برجسته و حروف برجسته چلنیوم می باشد. زیرا پس از وارد شدن این متریال به ایران ؛ استقبال چشمگیری از حروف برجسته چنلیوم و پس از آن حروف برجسته پلکسی گلس (Plexi Glass) بعمل آمد و همین امر باعث بوجود آمدن تحولی نوین در تابلو های سردرب مغازه ها و به تبع آن چهره شهر ها گردید.
البته قبل از آن حروف برجسته با ورق های باریک فلزی وجود داشته که با توجه به کیفیت پایین آن، این نوع حروف برجسته از بازار رقابت خارج شد.
تابلو های سر درب نقش بسزایی در چهره هر شهر ایفا می نمایند. در مطلب ” اهمیت تابلو سر درب مغازه ها در زیبایی شهر ” به این مقوله مهم بطور مفصل اشاره شده است . پیشنهاد می شود در صورت تمایل این مطلب را نیز مطالعه فرمائید.

پس از آماده سازی لبه حروف و لبه چلنيوم آن را بروي ميز آهني با آهنربا هاي مخصوص، ثابت و جذب يكديگر مي نماییم و با استفاده از چسب فوری یا چسب 123 و اسپری ورق چلنيوم را به پلكسی می چسبانیم. پس از ساخت حروف چلنيوم نوبت به زير سازی اين حروف می رسد كه برای اينكار از ورقهای پی وی سی PVC با ضخامت 8 و 10 ميليمتر استفاده ميشود (ابعاد استاندارد ورق پیویسی 120- 240 سانتيمتر ميباشد.) ورق PVC در مقابل آب، آفتاب، گرما و سرما مقاوم بوده و تغيير حالت نخواهد داد و به همين منظور جهت زيرسازی حروف چلنیوم بسيار كاربرد دارد. حروف چلنيوم ساخته شده بروی ورق پی وی سی قرار گرفته و دور آنرا توسط مداد خط كشی مي نمايند و بوسیله اره برقی طرح حروف برش خورده به نحوی كه در داخل حروف چلنيوم؛ زير نوار گردگير براحتی فیت شود. سپس قسمت روشنايی داخل چلنيوم كه از اس ام دی SMD استفاده می شود در مکان خود به فاصله معقول نصب می گردد که در ادامه در این رابطه توضیح مفصل خواهیم داد.

پیدایش لامپ های LED , SMD

تا قبل از دهه هشتاد در كشور ما لامپ های نئون به وفور پشت شيشه مغازه ها، فروشگاهها و يا داخل حروف نئون پلاستيك استفاده ميشد كه درعين نور زياد و زيبايي و جلب توجه، بسيار ظریف و شكننده بود و با كوچكترين ضربه شكسته و گاز آن خالی می شد و عملاً کل یا بخشی از حروف تابلو خاموش میشد.
»محض اطلاع؛ لامپ هاي نئون از ترانس های هسته ای با ولتاژ های بالا تغذيه ميكردند كه معمولاً بر اثر شوك قسمت الكترود به بدنه نئون و يا فلزات اطراف باعث شكستن خود لامپ می شد و يا در زمان بارندگی و يا تماس با آب نیز باعث شوك و اتصال در قسمت الكترود می شد و اگر جهت روشنایی حروف نئون پلاستيك استفاده ميشد بسيار مشكل ساز بوده و مدام بايد مورد سرويس و تعميرات انجام ميگرفت و در بعضی موارد اين اتصالی ها منجر اتش سوزی نيز می شد!

لامپ های ال ای دی؛ تحولی در سیستم روشنایی تابلوها

LED

مخفف کلمات Light Emitting Diode به معنی دیود ساطع کننده نور را می‌دهدمی باشد. دیودهای ساطع کننده نور در واقع جزء خانواده دیودها هستند که دیودها نیز زیر گروه نیمه هادی‌ها به شمار می‌آیند. خاصیتی که LEDها را از سایر نیمه‌هادیها متمایز می‌کند این است که با گذر جریان از آنها مقداری انرژی به صورت نور ازآنها ساطع می‌شود.
این لامپ‌ها که در ابتدا بیشتر به عنوان یک چراغ قرمز رنگ در درون دستگاه‌های الکترونیکی کاربرد داشتند، با توجه به مصرف برق کم نسبت به سایر لامپ‌ها، عمر بسیار بالا و فناوری جدید ساخت به رنگ‌های دیگر توانسته‌اند جای خود را در صنعت روشنایی و تابلو سازی در دنیا باز کنند.
در دهه هشتاد لامپ های ال ای دی LED وارد صنعت تبليغات و خصوصاً تابلوسازی شدند كه گفته ميشد ساخت كشورهای كره، تايوان و چين است كه عمدتا كشور چين در اين زمينه نیز طبق معمول پيشتاز بوده و در كل شروع خوبی دراين راستا بود.
ال ای دی های شاخه ای بسرعت جای لامپ های نئون درون حروف پلاستيك را گرفت. در ابتدا اين ال ای دی های شاخه ای به ظاهر بهتر از لامپ نئون به نظر میرسيدند ، ولی خالی از اشكال هم نبودند چون هم ضد آب نبودند و هم برروی پلكسی؛ نقاط نورانی پر رنگ(اصطلاحاً سایه روشن) ايجاد می نمودند .
پس از آن ال ی دی های بلوكی پنج لامپ و سه لامپ جای ال ای دی های شاخه ای را گرفت و اين محصول مشكل آب و نقاط نورانی و سایه روشن را بر طرف كرد، ولی بازهم مشکل وجود داشت.. نور اين ال ای دی ها رضايت بخش نبود.

ورود لامپ های اس ام دی SMD

لامپ اس ام دی SMD چیست؟

Surface Mounted Device = ابزاز مونتاژ بر سطح یا نصب قطعات روی سطح
اس ام دی ها در واقع قطعات الکترونیکی هستند که به مدار چاپی به روش فناوری نصب سطحی Surface-mount technology متصل شده اند.
به بیانی دیگر؛ قطعه ای که بدون پایه است و روی برد مونتاژ سطحی لحیم شده را SMD می گویند این قطعات قابل تعویض نیست و یکبار مصرف است اما بعنوان مثال اگر قطعه مورد نظر مقاومت باشد می توان با هویه مخصوص SMD آن را بیرون کشید و مقاومتی معادل آن را بجایش گذاشت.
بگذریم.....
شركتهای فعال تولیدکننده؛ ال ای دی های جديدی بنام اس ام دی SMD توليد و روانه بازار كردند كه به نوبه خود يك شاهكار در زمينه ايجاد نور دلخواه داخل حروف بود. اس ام دی ها دارای شدت نور فوق العاده و طول عمر بالا بوده و رزين روی بلوك های آن مقاوم و ضد آب ساخته شده بود و نصب آنها بروی پی وی سی(PVC)بسيار آسان و سريع بود.
لامپ های اس ام دی SMD موجود در بازار بجز نمونه های چینی, دارای انواع كُـره ای نيز میباشد كه دارای كيفيت و طول عمر بالا و در عين حال قيمت بالاتری نیز است. لازم بذكر است كه منبع تغذيه اس ام دی ها ترانس های 12 ولت بوده و مصرف آنها به مراتب كمتر از ترانس های هسته ای با ولتاژ بالا ميباشد. به همين دليل اگر بدرستی سيم كشی و تقسيم آمپر شوند ديگر مشكل حرارت، اتصالی و سوخت نخواهند داشت.
نصب SMD ها پس از برش پی وی سی حروف چلنيوم می باشد.
ابتدا سطح روی پی وی سی بايد كاملا تميز و پاك شود سپس محافظ چسب پشت اس ام دی ها را جدا كرده و لامپ ها را كنار يكديگر با فواصل بين 3 الی 4 سانتیمتر چسبانده تا جايی كه تمام سطح PVC را پوشش دهد؛ چنانچه فواصل بين SMD ها بيشتر از حد معمول شود پس از نصب شاهد نقاط سایه روشن(مثل داستان LED ها) خواهیم بود و حروف چلنيوم دارای نقاط تاريك و كم رنگ خواهد شد.
در اينجا حروف چلنيوم آماده نصب می باشد و بايد توسط يك نيروی ماهر و با تجربه بر روی سطوح كامپوزيت, ترمو وود, سنگ يا هر سطح دیگر نصب گردد.

مراحل نصب حروف چلنيوم :

ابتدا يك پلات در ابعاد واقعی از متن حروف چلنيوم طبق طرح اولیه تهيه و آن را روي محل مورد نظر نصب كرده سپس PVC را روی طرح قرار داده و با پيچ در جای خود محكم نمائید، پس از نصب تمام پی و سی ها سيم لامپ های اس ام دی را با سوراخ كردن محل های لازم به پشت كار منتقل كرده و مراحل تقسيم جريان انجام ميشود، لازم بذكر است كه لامپ های SMD هم دارای قطب مثبت و منفی بوده و بايد کلیه سيم های مثبت با هم و سيم هاي منفی با یکدیگر سری شوند، در كل پس از تست روشنايی، حروف برجسته چلنيوم بر روی PVC قرار گرفته و با پيچ های كوچك بهم متصل می گردند.

توجه به جزئیات و ریزه کاری ها از اصول هر کار شیک و موفق است. خصوصاً در حرفه مهم و هنری تابلوسازی که بی سلیقگی و شتابزدگی؛ چهره یک شهر را تحت تاثیر قرار میدهد؛ هر چند جزئی؛ اما حقیقت این است که تابلوسازان نقش بسیار مهمی در چهره هر شهر ایفا می نمایند.
نابراین در ساخت حروف برجسته چلنیوم دقت نمائید به شکلی متریال چلنیوم را دور حروف کاور کنید که لبه های انتهایی حروف (محل اتصال ابتدا و انتهای نوار چلنیوم در هر قسمت) از دید مستقیم پنهان باشد.

معمولاً استاد کاران چلنیوم این تلاقی را در قسمت بالایی و نقاط کور حروف، جایی که براحتی قابل مشاهده نباشد تعبیه می کنند. (از ریزه کاری های چلنیوم.)
نکته دیگر، مکان و سایز پیچ های بکار رفته جهت اتصال حروف چلنیوم است که استفاده از پیچهای ریزتر و تا حد ممکن همرنگ جلوه بهتری به تابلو چلنیوم شما خواهد داد.
چگونگی سيم كشی و تقسيم جريان لامپ های اس ام دی (SMD)

مجموعه تابلو نامور طی سالها تجربه در ساخت انواع حروف بک لایت؛ روش تجربی و پیشنهادی خود را در ارتباط با روشنایی و اتصال لامپ ها در اختیار همکاران و علاقمندان محترم می گذارد. این متد، درعین حال ساده اما بسیار کارآمد می باشد که طی سالها، امتحان خود را بخوبی پس داده است و از بکارگیری این روش تاكنون شاهد اشکال یا آسیب در بخش سیم کشی و ترانس طی مدت زمان طولانی نبوده ایم.
نکته در اینجاست که بايد در زمان سيم كشي تعداد SMD ها را به دسته های 30 الی 40 عددی تقسيم نمود و هر سيم را با نظر گرفتن قطب مثبت و منفی رنگها؛ جداگانه به منبع تغذيه وصل نمود.
در اين روش جريان بطور مساوی در تمام سطح حروف تقسم می گردد و هرگز نبايد جريان را به ابتداي يك دسته SMD وصل شود؛ بلكه بايد به وسط یک دسته 40 تايي متصل نمود، چنانچه تعداد SMD ها زياد است بايد اينكار را تكرار کنید و سيم هايی را كه از وسط دسته های 40 تايی آمده با نظر گرفتن مثبت و منفی با هم سری كرده و به منبع تغديه وصل نمائید.
نکته مهم بعدی انتخاب ترانس مناسب است.

انتخاب ترانس مناسب

ترانس هاي 300 وات معمولا 330 الي 350 عدد SMD و 400 وات بين 430 الي 450 عدد SMD را روشن می نمايد.
ترانس 5/12 آمپر بين 120 الی 150 عدد SMD و 3/8 بين 90 ال 100 عدد SMD و 5آمپر 60 عدد SMD را روشن خواهد كرد و هرگز نبايد بيشتر از اين تعداد را به ترانس وصل نمود ،شايد در ابتدا و روزهای اول ظاهرا مشكلی پيش نيايد امـا در طول چند هفته باعث فشار مضاعف بر روی ترانس و سوختن آن می گردد!! (علت اصلی سوختن لامپ های SMD در تابلو ها)

برای مشاهده نمونه تابلو های چلنيوم كه توسط تیم طراحی و ساخت تابلوساز نامور اجراء شده ؛ از بخش ” نمونه ساخت تابلو ” دیدن فرمائید